Rate this post

Nie ulega wątpliwości, iż śródziemnomorska, włoska kuchnia jest wielce zróżnicowana. Czyni ją to niewątpliwie najbardziej, obok oczywiście francuskiej, popularną kuchnią w całej Europie.

Tradycyjnie, Włosi w swojej kuchni i diecie stosują całe mnóstwo warzyw, doprawianych aromatycznymi przyprawami, takimi jak między innymi popularne oregano, wonna bazylia oraz estragon i pospolicie rosnących w krajach śródziemnomorskich – rozmaryn. Specyfika tejże kuchni opiera się też w znacznej mierze na częstym stosowaniu oliwek i pomidorów, będących obok oczywiście wszędobylskiego czosnku i cebuli składnikami niemal wszystkich potraw.

Ze względu na bliskość ciepłego morza, we Włoszech często serwuje się także wyśmienicie przyrządzone ryby i wszelkie owoce morza. Serwowane z lubianymi w Italii serami zachwycają bogactwem smaków i aromatów. Tradycyjne sery z krowiego lub owczego mleka stanowią niekiedy samodzielne potrawy oraz są niezastąpionym składnikiem smakowym i dekoracyjnym większości oryginalnych, włoskich potraw. Równie często jak twaróg i sery pleśniowe, podaje się także wszelkiego rodzaju dania bazujące na produktach mącznych oraz najróżniejsze wariacje na temat mięs.

Włochy podzielone są na regiony również pod względem gustów i kulinarnych upodobań. I tak, na północy jada się zdecydowanie więcej ryżu, również w formie bardzo popularnego dziś w innych krajach Europy – risotto. Rejony południowej Italii, to z kolei stolica makaronów, a tym samym smakowitego spaghetti, oraz powszechnie stosowanej do wszystkich dań, oliwy. Niektóre włoskie miasta mają jednak swoją niezależną kulinarną sztukę, na przykład Emilia-Romania, gdzie jada się faszerowane pierożki, nieco przypominające nasze, polskie pierogi, lub serwowane z okazji wigilii – uszka.

Myśląc o kuchni włoskiej nie sposób pominąć również niezwykle szeroko spopularyzowanej na całym świecie, oryginalnej pizzy na bardzo cienkim cieście, pochodzącej pierwotnie z Neapolu. Danie to jest banalne do przygotowania, a dzięki różnorodnym składnikom, takim jak warzywa, mięso i owoce morza, każdy, nawet najwybredniejszy smakosz znajdzie pizzę odpowiednią dla swoich upodobań kulinarnych.

Tradycyjny posiłek w Italii składa się zazwyczaj z lekkiej przystawki, pożywnej zupy i wreszcie, z dania głównego, którym najczęściej są ryby lub mięso drobiowe, do którego podaje się dodatkowo warzywną sałatkę. Równie często jada się też różnego rodzaju zapiekanki na ciepło, między innymi słynne lasagne. Po głównym posiłku serwuje się zazwyczaj słodki deser, bazujący na mleku lub serze, który przyrządza się z dodatkiem wanilii lub syropu owocowego.

Kolacja we dwoje, babskie przyjęcie, uroczysty obiad? Skorzystaj z włoskiego menu.