Rate this post

Strach i towarzyszący temu stres jest najczęstszym powodem zniechęcenia dzieci do wizyty w gabinecie stomatologicznym. Żeby temu zapobiec, specjaliści coraz częściej doradzają rodzicom podanie dziecku gazu rozweselającego podczas leczenia. Dorosły pacjent u dentysty to duży problem, mały pacjent to często gigantyczna katastrofa. Dentyści specjalizujący się w stomatologii dziecięcej mają jednak sposoby radzenia sobie ze stresem dzieci przed fotelem dentystycznym.

Sedacja wziewna, bo tak nazywa się metoda podawania dzieciom podtlenku azotu i tlenu podczas zabiegów stomatologicznych, staje się coraz popularniejsza w wielu gabinetach dentystycznych. I choć znana w Polsce jest od 1995 roku, to dopiero ostatnie lata przynoszą przełom w jej stosowaniu. Powód? Zmiana podejścia wielu gabinetów stomatologicznych do małych pacjentów. Dziś normą staje się dentysta przyjazny dziecku, a przy tym leczący malucha bezboleśnie i bezstresowo. Te normy przyjęło min. Centrum Implantologii i Ortodoncji Dentim clinic z Katowic.

– W leczeniu dzieci wymagane jest zupełnie inne podejście. Przede wszystkim ze względu na bliski zeru próg tolerancji na ból, a także silny stres, jaki dzieci odczuwają przed wszystkim, co nieznane. Aby zapobiec negatywnym skutkom wizyty u dentysty, którymi są zarówno stres, jak i ból, jak również ogólne zniechęcenie do stomatologa, które z wiekiem może przerodzić się w dentofobię, coraz częściej stosuje się w leczeniu dzieci sedację podtlenkiem azotu i tlenem – wyjaśnia Wojciech Fąferko, lekarz stomatolog z Centrum Stomatologii i Implantologii Dentim clinic.

– Podanie podtlenku azotu wprowadza dziecko w stan fizycznego, przyjemnego oszołomienia oraz ogólnego rozluźnienia i zniesienia uczucia bólu. Sprzyja to zarówno podawaniu znieczulenia, którego dzieci się obawiają, jak również przeprowadzaniu zabiegów w znieczuleniu. Jednocześnie cały czas utrzymywany jest kontakt z małym pacjentem. Pod wpływem gazu dziecko staje się spokojne, bezwolne oraz zobojętniałe na wszystko, co dzieje się wokół niego – wyjaśnia stomatolog dziecięcy Fąferko.

Uszkodzenia zębów w wyniku urazu – dentysta dziecięcy doradza
Opublikował dentysta.taaak.pl on 30 października 2010 Skomentuj (0) Zobacz komentarze

Zęby przednie u dzieci w wieku 9-10 lat często ulegają uszkodzeniom pourazowym w następstwie upadku podczas zabaw ruchowych i uprawiania sportu. Typowym uszkodzeniem jest zwichnięcie całkowite – wybicie zęba, zwichnięcie częściowe – zwiększona ruchomość zęba z przemieszczeniem i bez przemieszczenia oraz złamanie korony zęba, bez obnażenia miazgi lub z obnażeniem miazgi („nerwu” zęba). Natychmiastowe podjęcie leczenia po urazie zęba zwiększa szanse na zachowanie żywotności miazgi zęba, warunkuje lepszą prognozę długoterminowego zachowania zęba, zapobiega rozwojowi powikłań i zmniejsza koszty następowego leczenia. W rozwinięciu artykułu opisujemy rozwiązania, które sugeruje stomatologia dziecięca.

Zęby leczone z powodu urazu muszą być okresowo kontrolowane, przynajmniej przez 5 lat.

Jak postępować w sytuacji, gdy ząb jest ruchomy i przemieszczony lub ruchomy bez przemieszczenia?
-natychmiast zgłosić się do dentysty dziecięcego celem unieruchomienia zęba, a w
razie potrzeby jego repozycji,
-opóźnienie podjęcia leczenia spowoduje ustalenie zęba w nieprawidłowej
pozycji i konieczność leczenia ortodontycznego.

Jak postępować w sytuacji, gdy zostanie złamana korona zęba?
– odnaleźć odłamany kawałek lub kawałki korony zęba,
– umieścić je w mleku lub wodzie gdy nie ma dostępu do mleka,
– natychmiast zgłosić się do gabinetu dentystycznego,
– odłamany fragment korony zęba można przymocować za pomocą odpowiedniego „kleju”.

Jak postępować w sytuacji, gdy ząb zostanie wybity?
– znaleźć wybity ząb, trzymać go za koronę (biała część zęba), a nie za korzeń (żółta część zęba),
– natychmiast, jeśli jest to możliwe, wprowadzić do zębodołu,
– jeśli ząb jest zabrudzony należy go przez krótki czas (30 sekund) wypłukać pod bieżącą wodą z kranu i wprowadzić na miejsce do zębodołu,
– utrzymać ząb w zębodole poprzez zagryzienie zębów na czystej chusteczce higienicznej i natychmiast zgłosić się do gabinetu dentystycznego,
– jeśli nie można umieścić zęba w zębodole, należy go zanurzyć w mleku lub soli fizjologicznej, a przy braku takiej możliwości umieścić ząb w jamie ustnej dziecka miedzy policzkiem i dziąsłem; nie przechowywać wybitego zęba na sucho,
– jak najszybciej zgłosić się do dentysty dziecięcego.