Rate this post

Wiadomość o nawrocie choroby jest dla chorego dużym obciążeniem psychicznym, często szokiem. Radzi się więc pacjentom, aby po otrzymaniu takiej wiadomości pamiętali o dwóch rzeczach: po pierwsze – powinni prosić wszystkie osoby, które się nimi opiekują, o cierpliwość i wyrozumiałość dla ich zmiennych nastrojów. Pozwala to na uniknięcie konfliktów i opanowanie rodzącego się zwątpienia. Po drugie – nie powinni w tym okresie podejmować żadnych daleko idących decyzji związanych ze swoją chorobą. Powinni najpierw przemyśleć swoją sytuację emocjonalną jako reakcję na poważną wiadomość i zrozumieć, że znajdują się w pewnym okresie, co prawda wstrząsającym i bolesnym, ale mimo to przejściowym. Trzeba go cierpliwie przeczekać.

Jeśli zdarzyła Ci się wznowa procesu nowotworowego, to zaraz po odzyskaniu pewnej równowagi psychicznej zastanów się wraz z terapeutą, co może ona oznaczać, ponieważ nawrót nie jest żadnym niepowodzeniem, lecz informacją płynącą z Twojego ciała. Niektóre z możliwych informacji to:

– Mogłeś być nieświadom pewnych emocjonalnych konfliktów i napięć (zarówno zewnętrznych, jak i wewnętrznych), którym podlegałeś i, w konfrontacji z nimi, skapitulowałeś. Dobrze jest się nad tym dokładnie zastanowić.

– Być może nie znalazłeś jeszcze żadnego innego poza chorobą sposobu na życie. Być może „łatwiej” jest Ci być chorym niż zdrowym, w pełni odpowiedzialnym za siebie człowiekiem.