Rate this post

W chorobach infekcyjnych można sobie wyobrazić drob-noustroje w chorej części ciała. Ich obecność powoduje szybką reakcję naszego układu immunologicznego – powstanie przeciwciał i pobudzenie komórek żernych. Stosowane leczenie – antybiotyki czy sulfonamidy skutecznie niszczą bakterie, oszczędzając komórki organizmu.

Choroba niedokrwienna mięśnia sercowego (chor oba wieńcowa) polega na upośledzeniu przepływu krwi przez zwężone tętnice serca, co prowadzi do jego niedotlenienia i bólu, gdy serce zaczyna bić szybciej pod wpływem wysiłku lub stresu. Wykonując powyższe ćwiczenie, można sobie wyobrażać, jak tętnice się rozszerzają i serce bije spokojniej (co ma w istocie miejsce w stanie odprężenia) – serce ma mniejsze zapotrzebowanie na tlen, ból stopniowo ustępuje. Można wyobrażać sobie stosowane leki, które działają w podobny sposób, oraz leukocyty symbolizujące siły obronne organizmu, poszerzające zwężone naczynia (oczyszczają ściany tętnic z płytek miażdżycowych upośledzających przepływ krwi). Podczas relaksu harmonizuje się oddech, płuca wydzielają więcej prostacyk- lin rozszerzających tętnice i rozpuszczających blaszki miażdżycowe. Wyobraź sobie, jak to zachodzi w Twoim organizmie.

Podobnie w nadciśnieniu (dobrze wiemy, że pod wpływem napięcia czy stresu ciśnienie tętnicze krwi się podnosi): poprzez sam relaks możemy spowodować normalizację ciśnienia tętniczego krwi. Zwiększymy jednak ten efekt, wizualizując sobie, jak skurczone mięśnie tętnic rozluźniają się, ich średnica się zwiększa, a aparat do mierzenia ciśnienia pokazuje coraz niższe wartości liczbowe.

przewlekłych chorobach zapalnych, takich jak np. wrzodziejące zapalenie jelita grubego, choroba Leśniowskiego-Crohna, wiele przewlekłych schorzeń dermatologicznych, choroby reumatyczne,

zwyrodnieniowe i inne o podłożu autoimmunologicznym – wyobrażaj sobie plastycznie, jak poszczególne elementy układu immunologicznego współpracują ze sobą w harmonii, znajdują się w równowadze (przypomnij sobie psychosomatyczny model zdrowienia). Wyobrażaj sobie, jak w chorych częściach ciała przeważają procesy naprawcze, goją się uszkodzenia (o- wrzodzenia jelit pokrywają się zdrową błoną śluzową, zmiany na skórze pokrywają się zdrowym, gładkim naskórkiem lub zwyrodniałe powierzchnie stawowe stają się gładkie, przesuwają się względem siebie bez tarcia i bólu).