Rate this post

Bez wątpienia, jednym z popularniejszych i najbardziej rozpowszechnionym na całym świecie daniem, wywodzącym się z Włoch, jest oryginalna pizza na cienkim cieście, z dużą ilością sera i warzywami.

W naszym kręgu kulturowym pizza uznawana zaczęła być za fastfood, z powodu jej rosnącego znaczenia w środkowo-europejskich menu wszelkich restauracji, pubów i pomniejszych lokali. Jednakże tradycyjnie, do jej wyrobienia potrzeba wiele czasu, bowiem oryginalne ciasto do pizzy do placek drożdżowy, tak zwany focaccia.

Aby przygotować smakowitą pizzę należy najpierw upiec odpowiednio cienki placek, który następnie smaruje się sosem pomidorowym. Przyrządzając jednakże pizzę w domu, można pokusić się o użycie gotowego już podkładu, który obecnie kupimy w każdym niemal sklepie spożywczym. Na drożdżowym placku układa się warstwy z sera, najczęściej z mozzarelli, ponieważ ten rodzaj idealnie się topi i „ciągnie”. Następnie układa się różne wędliny, pieczarki oraz warzywa, takie jak pomidory czy papryka. Całość posypuje się aromatycznymi ziołami i wkłada do nagrzanego pieca, najlepiej opalanego drewnem.

Będąc miłośnikiem pysznej pizzy, nie sposób nie zainteresować się historią tejże potrawy, tym bardziej, że jest ona niezwykle ciekawa i inspirująca. Część badaczy śródziemnomorskich kulinariów uważa, iż pierwsze pizze podawano około 500 lat przed Chrystusem, w starożytnej Grecji. Historycznie były to więc płaskie chlebowe placki, smarowane oliwą z dodatkiem czosnku i przypraw. W XVII wieku nastąpił przełom, gdy do Neapolu sprowadzono pomidory. Od tego czasu stały się one nieodłącznym elementem pizzy, ale również innych włoskich dań, takich jak makarony czy risotto.

Zależnie od regionu słonecznej Italii, wyróżnić można kilka najpopularniejszych rodzajów pizzy, odmiennych pod względem sposobu przyrządzania lub doboru składników. Najpowszechniej jednak serwowanymi dania są takie pizze jak:

– neapolitańska z pomidorami San Marzano i mozzarellą di bufala campana. Ciasto wyrabia się i zagniata ręcznie, z chlebowej mąki z dodatkiem drożdży. Jego grubość nie powinna przekraczać 3 milimetrów. Pizzę tę należy piec w piecu opalanym drewnem dębowym, co zapewni jej odpowiedni zapach i smak.
– sycylijska pizza jest z kolei prostokątna i ma grube, puszyste ciasto. Serwuje się ją z klasycznym sosem pomidorowym, dużą ilością sera oraz wybranymi dodatkami mięsnymi lub warzywnymi.
– pizza bianca, dla odmiany nie zawiera sosu pomidorowego, lecz biały (stąd też jej nazwa), wytwarzany na bazie mleka.