Tłuszcze stanowią drugie po węglowodanach źródło kalorii w diecie. Najczęstszymi postaciami tłuszczów spożywanymi w diecie są triglicerydy zbudowane z kwasów tłuszczowych zawierających od 4 do 24 atomów węgla w łańcuchu. Niektóre z tych kwasów nie są syntetyzowane przez organizm człowieka i muszą być dostarczone w diecie. Są to wielonienasycone kwasy tłuszczowe, głównie kwas linolowy, który jest kwasem tłuszczowym „niezbędnym”, podobnie jak niektóre z aminokwasów.
Tłuszcze pochodzące z diety ulegają w przewodzie pokarmowym hydrolizie, wchłonięciu, a następnie ponownie resyntezie do triglicerydów. W przypadku zmniejszenia podaży węglowodanów triglicerydy zdeponowane w tkance tłuszczowej ulegają rozkładowi do glicerolu i kwasów tłuszczowych.
Glicerol jest przetwarzany na glukozę w procesie glukoneogenezy, a wolne kwasy tłuszczowe włączone do cyklu kwasów trikarboksylowych (Krebsa) stają się również źródłem energii.
W mieszankach do odżywiania pozajelitowego najpowszechniej stosowanym źródłem tłuszczu jest preparat Intralipid firmy Vitrum AG. Jest to emulsja tłuszczowa do stosowania dożylnego, zawierająca 10% oleju sojowego, 1,2% fosfolipidów żółtka jaja oraz 2,25% glicerolu. Do niedawna najczęściej stosowano preparat 10%, obecnie zdobywa popularność preparat 20%, którego zaletą jest mniejsza objętość przy tej samej kaloryczności (6, 27). Intralipid jest drugim głównym źródłem energii po węglowodanach. Może być stosowany w dawce do 4 g/kg m.c., ale kalo- ryczność podanego preparatu nie powinna przekraczać 40% pozabiałkowych kalorii w mieszance.
U wcześniaków, ze względu na gorszą tolerancję tłuszczu, należy stosować mniejsze dawki Intralipidu. Drugą ważną funkcją preparatu Intralipid w pełnym odżywianiu pozajelitowym jest jego zastosowanie jako źródła niezbędnych kwasów tłuszczowych.