W dzisiejszych czasach nie trzeba już nikogo przekonywać, że dla zachowania dobrego zdrowia trzeba regularnie uprawiać ćwiczenia fizyczne, które przywracają prawidłowe funkcjonowanie naszego ciała. Ruch jest szczególnie ważny w powracaniu do zdrowia.
Silvertsen i Dahlstrom zanalizowali historie choroby 86 tys. zmarłych pacjentów i ustalili, że śmiertelność z powodu chorób nowotworowych była najwyższa wśród tych spośród nich, którzy prowadzili siedzący tryb życia. Natomiast wśród tych, którzy wykonywali zawody wymagające aktywności dużych grup mięśni, śmiertelność była najniższa.
Musimy dać ciału to, czego potrzebuje, to, co jesteśmy mu winni – inaczej może nas zawieść. Traktujmy nasze ciało jak dobrego przyjaciela, a także jak źródło przyjemności. Poniżej przedstawiam praktyczne wprowadzenie do treningu ruchowego. Pamiętaj jednak, byś nie przekracza! swoich możliwości i nie narażał się na niepotrzebne powikłania.
Trening ten (oparty na programie Jacka Scaffa dla pacjentów chorych na serce) znakomicie nadaje się dla Ciebie. Najważniejsze jest ćwiczyć systematycznie – minimum trzy razy w tygodniu przez około godzinę. Badania wykazały, że wykonywanie ćwiczeń rzadziej lub krócej znacznie zmniejsza ich efektywność.
Gdy jesteś słaby, „przykuty do łóżka” trenuj w wyobraźni. Dzięki temu obudzisz w sobie pozytywne oczekiwanie i wiarę w swoje możliwości. Jeżeli jesteś w stanie ruszać ramionami i nogami, proponuję Ci ćwiczyć w łóżku. Jeżeli czujesz się wystarczająco silny, by spacerować po swoim pokoju lub domu, niewątpliwie powinieneś to robić. Ćwiczenia mają pozytywny wpływ nie tylko na ciało, ale również na psychikę – odnawiają chęć i radość życia.
Poniższy opis jest przykładem ćwiczenia dla bardzo osłabionych pacjentów: – Leżąc w łóżku, zacznij ruszać stopami i rękoma tak dalece jak możesz i na ile pozwala Ci np. podłączona kroplówka.
– Unoś głowę i kładź ją z powrotem na poduszce, rób tak przez 4 do 5 minut. – Następnie wyobraź sobie, że właśnie uprawiasz swój ulubiony sport, czy to jest pływanie, wędrowanie po górach, czy też biegi. Wczuj się w tę sytuację, skup się na każdym ruszającym się mięśniu, na każdym elemencie ruchu.