4/5 - (1 vote)

Coraz częściej o pizzy mówi się nie tylko w kategoriach kulinarnych. Danie jest zdrowe oraz bardzo silnie zapisało się chociażby w popkulturze. Praktycznie w każdym serialu bohaterowie decydują się na ten posiłek. Ponieważ pizza otacza nas praktycznie wszędzie, nie ma się co dziwić, że grupa ludzi postanowiła ustanowić kilka rekordów z nią związanych. Do dnia dzisiejszego udało się oficjalnie ogłosić dwa wyniki.

Pierwszy rekord został ustanowiony 8 grudnia 1990 roku. Miejscem akcji był supermarket Norwood Pick`n Pay w Johannesburgu w Południowej Afryce. W ciągu kilku godzin licznie zebranym kucharzom udało się zagnieść największą pizzę na świecie. Placek miał niesamowitą średnicę 37,4 metra. Potężnych danych jednak jeszcze nie koniec. Do stworzenia potrawy zużyto w sumie ponad dwie tony składników. 900 kg było samego sosu pomidorowego. Ponadto dochodzi jeszcze 500 kg mąki i 800 kg sera żółtego. Do tej pory zdaniem Księgi Rekordów Guinnessa nie udało się pobić tego wyniku.

Kolejny rekord odnosi się do ceny. Restauratorowi Domenico Crolla udało się stworzyć najdroższą pizzę na świecie. Placek miał standardowy rozmiar, jednak został przybrany niezwykle szlachetnymi składnikami. Na sosie pomidorowym znalazł się szkocki łosoś wędzony, medaliony z dziczyzny, jadalne złoto, homar marynowany w koniaku oraz nasączony szampanem kawior. Kompozycja okazała się na tyle kusząca dla bogaczy tego świata, że jeden z nich wyłożył za danie 2.150 funtów.

Źródło: https://www.colina.pl/wskazowki-na-temat-przewozenia-duzych-ladunkow-i-bagazu-na-dachu