Mimo iż pizza może się wydawać daniem niezwykle jednorodnym, takim nie jest. Na przestrzeni wielowiekowej tradycji przygotowywania tej potrawy narodziło się kilka jej rodzajów. Najczęściej w typologii odnaleźć można pizzę neapolitańską. Jest to gatunek, który ma najsilniejszą więź z regionalnymi produktami. Okazuje się bowiem, że aby móc poprawnie wykonać to danie, należy posiadać pomidory, ser oraz mąkę, które produkowane są w okolicach Neapolu. Co więcej, receptura bardzo odnosi się także do samego procesu przygotowywania takiej pizzy. Ta musi być pieczona w piecu opalanym węglem dębowym, który zapewnia temperaturę rzędu 485 stopni Celsjusza. Dzięki temu ciasto o grubości 3 mm jest chrupiące.
Być może i ciężko będzie wam zjeść neapolitańską pizzę w Krakowie lub innym mieście Polski, jednak zawsze trzeba mieć nadzieję, że uda się załapać na któryś z mniej restrykcyjnych rodzajów. Bardziej realny jest chociażby typ Lazio. W tym przypadku placek ma grubość od jednego do dwóch centymetrów, a pieczenie może się odbywać w piecyku elektrycznym. Oczywiście wiadomo, że pizza taka nie zapewni aromatu neapolitańskiego, jednak nadal stanie się smakowitym kąskiem.
Pizza sycylijska zwróci waszą uwagę przede wszystkim specyficznym kształtem. Placek zamiast być okrągły, przybierze kształt prostokąta. Co więcej, ciasto będzie grube i mięsiste, a kompozycja dodatków jest praktycznie nieograniczona. Spokojnie można zatem zastosować pieczarki, szynkę, czy nawet krewetki. Ostatnim rodzajem jest pizza biała. Nazwa pochodzi od tego, że zamiast sosu pomidorowego stosuje się biały. Ten najczęściej powstaje na bazie mleka lub Pesto.
Źródło: https://bodbam.pl/jak-oczyscic-organizmdomowe-sposoby-na-detoksykacje-organizmu