Rate this post

Przystawka powinna być lekkim daniem, oryginalnie podanym, jakie serwowane jest przed daniem głównym. Jej zadaniem jest rozbudzić smaki i pobudzić apetyt. Często stawia się na ciekawie podane smakołyki cieszące nie tylko podniebienie, ale i oko. Przyjmując w ten sposób gości możemy liczyć na ich uznanie, bowiem wypróbowanie czegoś nowego, jednocześnie sprawdzonego i smacznego to gwarancja pozytywnego nastawienia w oczekiwaniu na ciąg dalszy, czyli potrawy, które mają być podane jako główne.

Włoskie przystawki, to potrawy, do których zaliczyć trzeba soczyste pełne kolorowych warzyw sałatki, znad których unosi się woń aromatycznych ziół oraz owoce morza. Kuchnia słonecznej Italii jest lekka, barwna, często zaskakuje, dla nas niecodziennym połączeniem składników, które bardzo dobrze komponują się, dając nowe odczucia smakowe. Nie należy bać się i z chęcią przystępować do przyrządzania takich przystawek w domu.

W żadnym razie nie należą do trudnych i pracochłonnych, wprost przeciwnie, wiele z nich dowodzi jak prosta a jednocześnie wykwintna jest kuchnia włoska. Sekret kryje się w tejże prostocie. Pośród dużej ilości smakowicie prezentujących się przystawek są te na ciepło i na zimno. Pierwsze na pewno lepiej smakować będą w chłodniejsze pory roku natomiast zimne latem, ale co do tego nie ma zasady wiele zależy od naszych własnych upodobań jak i gości, którym będziemy serwować włoskie specjały.

Jeśli chcemy coś klasycznego, co najbardziej kojarzy się z Włochami to warta uwagi jest sałatka z pomidorów z czarnymi oliwkami i serem kozim. Ważne aby przygotowując ją podawać pomidory pokrojone w plastry i pozbawione skórki poprzez sparzenie jej wrzątkiem i ściągnięcie. Całość doprawiamy listkami, bazylii, pietruszki, oliwą z oliwek, pieprzem i solą. Na koniec ozdabiamy plasterkami włoskiego sera, można także dodać szalotki i czosnek.

Podstawą włoskich przystawek są pomidory, często też w sałatkach pojawia się szynka parmeńska– wyjątkowa w smaku i chyba jedyna taka na świecie.