Rate this post

Najbardziej naturalnym i najzdrowszym sposobem karmienia dziecka jest karmienie piersią. Oprócz tego, że zbliża do siebie mamę i maluszka w wyjątkowy sposób, to zaspokaja wszystkie potrzeby żywieniowe dziecka, pozytywnie wpływa na rozwój jego układu odpornościowego oraz dodatkowo daje poczucie bezpieczeństwa. Światowa Organizacja Zdrowia zaleca mamom by wyłącznie karmiły piersią przez pierwsze półrocze życia dziecka i kontynuowały to karmienie aż do ukończenia przez dziecko drugiego roku życia, pomimo tego, że maluch je pokarmy stałe.

Instynkt to nie wszystko

Wiele mam przygotowujących się do porodu i myślących o tym, że będą karmiły piersią, czyta książki o karmieniu oraz chodzi na wykłady w szkole rodzenia. Tymczasem po porodzie może się okazać, że karmienie piersią wcale nie jest takie proste, jak się im początkowo wydawało. Dlatego też w każdym szpitalu na oddziale położniczym młode mamy mają do dyspozycji pielęgniarkę przeszkoloną w zakresie poradnictwa laktacyjnego. Jeśli mama ma problem z przystawieniem malucha do piersi, dziecko nie chce ssać lub sprawia mamie ból, doradczyni laktacyjna powinna cierpliwie i dokładnie pokazać co zrobić, by pokonać trudności. W wielu szpitalach niedozwolone jest dokarmianie dzieci mlekiem modyfikowanym, jeśli nie zachodzi taka medyczna potrzeba lub mama sobie tego nie życzy. Ma to zapobiec zaburzeniom ssania u noworodków i laktacji u mam.

Poradnictwo laktacyjne

Mamy, które wyjdą ze szpitala ze swoim maluszkiem, a spotkają się z problemami z karmieniem dopiero w domu, powinny skorzystać w pomocy doradcy laktacyjnego. Doradca laktacyjny przyjmuje w przyszpitalnych poradniach lub prywatnie. Może także przyjechać do domu i tam w spokoju pracować z mamą i dzieckiem, by ograniczyć, a nawet w zupełności zlikwidować problemy z karmieniem. Również pielęgniarka środowiskowa odwiedzająca kilkakrotnie mamę po porodzie, ma wiedzę z zakresu laktacji i do niej również można zwrócić się po pomoc.

Wsparcie przede wszystkim

Olbrzymie znaczenie dla karmiących mam ma wsparcie ze strony męża czy partnera oraz najbliższego otoczenia. Najbliżsi muszą mieć świadomość, że na początku karmienie piersią może być powiązane z bólem i ogromnym stresem oraz niewyspaniem i skrajnym zmęczeniem, dlatego pomoc w obowiązkach domowych i zapewnienie mamie czasu na odpoczynek i relaks należy właśnie do innych domowników.