Rate this post

Ze smacznych i rozpływających się w ustach serów, różnej maści słynie głównie Francja czy Holandia. Smakołyków serowych pochodzących właśnie stamtąd nie brak na sklepowych półkach w naszym kraju. Jednak Włosi także zajmują się wyrobem serów a kilka z nich jest tak rozpowszechnionych na całym świcie, że trudno o nich nie wspomnieć. Są to przede wszystkim parmezan dodawany do większości potraw pochodzących rodem z Italii oraz mozarella serwowana na tradycyjnej włoskiej pizzy.

Ten ostatni wywodzi się z regionu południowych Włoch a dokładnie z Kampanii. Zalicza się on do serów miękkich a produkowany jest z mleka bawolego lub też z domieszką mleka krowiego. Mozarella nie dojrzewa i jest serem tłustym. Doskonale jest znana ze swojej rozciągliwości po stopieniu, dlatego z taką lubością dodawana jest na pizzę. A poza tym stanowi składnik sałatek, zapiekanek, tostów oraz lazanii.

Inne sery miękkie to gorgonzola, ricotta i mascarpone. Gorgonzola to ser pleśniowy, pochodzi z Włoch północnych i ma długą tradycję wytwarzania. Może stanowić odrębną przekąskę lub też dodatek do mięs, ryb a także składnik sosów podawanych ze szparagami czy makaronem. Ricotta znowuż jest serem niedojrzewającym produkowanym z różnych rodzajów mleka a tym najbardziej rozpowszechnionym jest wersja ricotty koziej lub owczej. Nadaje się do naleśników i na serniki a poza tym stosuje się go do nadziewania canelloni i ravioli w połączeniu z przyprawami. No a mascarpone to nietypowy serek wytwarzany ze śmietanki, bardzo tłusty, niezwykle kremowy i słodki, przez co stanowi idealny dodatek do włoskich deserów między innymi niebiańsko dobrego tiramisu. Można nim także smarować kanapki.

Natomiast grupę włoskich serów twardych reprezentuje przede wszystkim parmezan. Bardzo dobrze znany na całym świecie, dodawany w formie otartej do większości dań: zup, sosów, risotto. Wytwarzany jest z mleka krowiego w okresie od kwietnia do listopada i może mieć postać: młodego, dojrzałego i bardzo dojrzałego. Inne sery twarde to grana padano i sery owcze: pecorino, pecorino romano, pecorino sardo, pecorino siciliano, pecorino toscano.