Rate this post

We Włoszech równie często jada się także malutkie, pyszne pierożki, podawane z zupami lub solo, o różnych nadzieniach, zarówno mięsnych jak warzywnych.

Śródziemnomorskie, faszerowane pierożki przypominają one nieco nasze rodzime, polskie pierogi, jednakże dobór składników i sposób przygotowanie charakterystycznych pierożków automatycznie nasuwa skojarzenie z kuchnią śródziemnomorską. Używa się bowiem do nich nadzień z owoców morza i typowym dla tego regionu Europy mieszanek warzywnych, doprawianych aromatycznymi ziołami i przyprawami, takimi jak bazylia czy rozmaryn.

Największą cechą upodabniającą włoskie pierożki do naszych jest niewątpliwie rodzaj ciasta oraz charakterystyczny kształt. Niektóre jednak bardziej nasuwają skojarzenie z wigilijnymi uszkami lub dużymi ciastami niż typowymi pierogami „ruskimi”. Przyjrzyjmy się jednakże najpopularniejszym rodzajom włoskich pierożków, do których należą:

CALZONE, czyli jeden dużych rozmiarów pieróg lub, innymi słowy – zawinięta w kształcie pieroga pizza. W daniu tym występować może całe mnóstwo różnorodnych nadzień, zależnie od osobistych preferencji oraz regionu Italii, w którym skosztujemy tegoż dania. Podobnie jak składniki na pizzę, tak i nadzienie calzone może zawierać sporo warzyw, takich jak na przykład kolorowa papryka czy pomidory. Równie częstymi dodatkami są wszelkiego rodzaju mięsa, wśród których najpopularniejszym jest kurczak lub drobiowa szynka.

RAVIOLLI to potrawa nieco bardziej kojarząca się z polskimi pierogami. W jej skład wchodzą niewielkie pierożki, które najczęściej nadziewa się wyśmienitym i bardzo popularnym w Italii serem ricotta. Równie często można spotkać się także z nadzieniami mięsnymi (podroby, takie jak wątróbka lub drób, głównie kurczak) lub warzywnymi. Bardzo popularnym rodzajem raviolli są te, które nadziewa się zdrowym i pysznym szpinakiem, który zresztą stanowi ważny element włoskiej kuchni.

TORETELLINI to potrawa nieco bardziej czasochłonna, niż wspomniane raviolli, jednakże jej niezapomniany smak niewątpliwie wart jest zachodu i czasu, poświęconego na przygotowanie. Podobnie jak w przypadku raviolli, najczęściej nadziewa się je szpinakiem i serem ricotta, jednakże różne regiony Włoch proponują własne wariacje na temat pierożków tortellini. Często można więc spotkać się z nadzieniami grzybowymi i serowymi. Tego typu smakowite pierożki można również zapiekać z aromatycznym i pysznym sosie, doprawionym śródziemnomorskimi ziołami i przyprawami. Same pierożki swoim wyglądem przypominają nieco nasze uszka, ponieważ podczas sklejania, przeciwległe rogi łączy się ze sobą.