Pedodoncja = stomatologia dziecięca

Pedodoncja ( Stomatologia dziecięca )– to specjalizacja stomatologiczna wyodrębniona z powodu odrębności budowy zębów i całego układu stomatognatycznego w okresie rozwojowym. Mówiąc o leczeniu stomatologicznym u dzieci musimy wspomnieć zarówno o samym leczeniu wykorzystującym standardowe narzędzie stomatologiczne jak również odpowiednim podejściu które nie rzadko wymaga iście psychologicznych sztuczek. Dziecko przez wielu uznawane jest za najbardziej niewdzięcznego pacjenta na jakiego można trafić dlatego też część gabinetów nie bierze przyjmowania dzieci w ogóle pod uwagę i konieczne jest utworzenie gabinetów specjalizujących się w leczeniu stomatologicznym dzieci. Niechęć dzieci do leczenia dentystycznego wynika najczęściej z złego podejścia rodziców oraz niektórych stomatologów, od kwestii podejścia zależy to czy dziecko chętnie będzie przychodziło do dentysty i nie sprawiało problemów czy też będzie wierciło się na fotelu. W przypadku rodziców mamy do czynienia z niepotrzebnym straszeniem dzieci konsekwencjami zachowań na fotelu dentystycznym przykładem takiego straszenia może być mówienie : „Uspokój się po pan doktor zrobi ci krzywdę” i tym podobnym. Należy pamiętać że podejście dziecka jest inne niż podejście dorosłego i nie wie ono tak do końca co jest dla niego dobre a co nie. A do tego mechanizmy krytycznego myślenia rozwijają się u niego dopiero w późniejszym okresie. Ale czym tak właściwie zajmuje się Pedodoncja i jak to się je …

Stomatologia dziecięca zajmuje się głównie :

zaburzeniami ząbkowania – gdy dziecko zaczyna ząbkować może być to nie lada trauma dla samego dziecko jak i dla rodzica objawy jak rozpulchnieniem dziąseł , niepokój dziecka,zaburzenia snu, nierzadko stan podgorączkowy, rozwolnienie, nie dość ze powodują ból maluchowi to spędzają sen z oczu rodzicą. Z pomocą przychodzi pedodoncja specjaliści starają się złagodzić objawy lub pomóc zębom wyjść szybciej.

leczenie zębów mlecznych – większość z nas nie podejmuje leczenia zębów mlecznych u dzieci gdyż posiada świadomość że pod nimi kryją się już zęby stałe, jest to jednak niewłaściwe podejście. Brak leczenia zębów mlecznych może powodować różnorakie problemy w przyszłości i wpływać na prawidłowy rozwój zębów naszego dziecka. A bakterie znajdujące się w popsutych zębach mogą mieć wpływ na ogólne samopoczucie naszych milusińskich.

Profilaktyka próchnicy – dzieci bardziej niż dorośli narażone są na atak próchnicy w przypadku słabiej zmineralizowanych zębów, dieta na której przebywa część dzieci (chipsy, lody, cukierki) może powodować ubytki w szkliwie i prowadzić do zepsucia zęba. W takich przypadkach należało by albo leczyć zęby w taki sam sposób jak u dorosłych lub zastosować specjalne techniki zabezpieczające jak lapisowane czy zatykanie szczelin między zębowych specjalnym środkiem który uniemożliwia dostawanie się resztek jedzenia pomiędzy zęby.

leczenie zębów stałych niedojrzałych – w standardzie zakłady oferujące usługi pedodoncyjne oferuja leczenie zębów stałych i mlecznyc u dzieci.

Czym powinien charakteryzować się gabinet dentystyczny oferujący usługi z zakresu stomatologi dziecięcej ? Przede wszystkim profesjonalnie przeszkolonym personelem, każdy pracownik powinien posiadać doświadczenie w pracy z dziećmi i odpowiednie usposobienie. Każdy gabinet powinien oferować specjalne wizyty adaptacyjne umożliwiające dziecku przyzwyczajenie się do warunków panujących w gabinecie ja rówież z jego personelem. Najlepsze są gabinety w których wyświetla się filmy animowane lub oferuje inne metody odwrócenia uwagi. Optymalnym rozwiązaniem stosowanym przez gabinety stomatologiczne jest gaz rozweselający umożliwiający ograniczenie buntu przeciw wykonywanemu zabiegowi poprzez jak sama nazwa wskazuje rozweselenie.

Author:

Related Post

top