Potrzeba snu

Kiedy śpimy, odpoczywamy i pozyskujemy siły do działania.

Lecz sen to także coś więcej. Kiedy śpimy, przerabiamy wszystkie zdarzenia z naszego codziennego życia. Sen jest także kluczowy w czasie ustalania długoterminowych wspomnień.

Po nocy bez odpowiedniej dawki snu, człowiek czuje się otępiały i przybity. Ale po dobrze przespanej nocy, czuje się rześki i pełen wigoru.

Nic dziwnego zatem, że tak znaczące jest dla rodziców, by ich dziecko spało w nocy. Wpływa to na życie całej rodziny.

Jeśli dziecko budzi się w nocy

Nie włączaj światła. Staraj się również nie mówić do dziecka czy też go zajmować.

Bardzo ważną rolę pełni odzież, w której usypia dziecko. Zadbaj, więc o to by była to odzież wygodna i dobra gatunkowo. Odzież dla dzieci, którą zakupujesz w sklepach powinna być opisana co do składu surowcowego. Warto więc go przeanalizować przed dokonaniem zakupu. Ogólnie im więcej bawełny w składzie surowcowym tym lepiej. Markowe piżamy dla dzieci w większości zrobione są z czystej bawełny, jednak bezpieczniej jest się upewnić.
Wybierając odzież dla niemowląt możesz dodatkowo sprawdzić łatwość przebierania dziecka, aby następowało to szybko i sprawnie.

Jeśli Twoje dziecko musi zostać przebrane, należy to zrobić z jak najmniejszymi zgiełkiem.
Naucz dziecko, że nie musi jeść ani pić, aby zasnąć i że nie musi jeść w nocy. Może się to wydawać trochę trudne, lecz jest to pierwszy krok w kierunku nauczenia dziecka, że w nocy należy spać.

Jeśli dziecko niespodziewanie płacze, upewnij się czy nie zachorowało. Nierzadko potrzebuje jedynie poczucia bliskiego kontaktu. W takim wypadku wejdź do pokoju, żeby zapewnić mu uczucie bezpieczeństwa, ale nie absorbuj jego uwagi.

Jeśli to nie da efektu możesz dać dziecku nieco wody. Woda wypełnia dwie role. Jest znakiem, że dziecko nie powinno jeść w nocy, ale zarazem gasi pragnienie.

Często płaczące dziecko musi mieć poczucie, że nie jest samo na świecie. Nie jednak, że masz je karmić lub zabawiać.

Zapamiętaj, że w nocy dziecku ma być nudno, zatem nie czyń niczego, co jest w stanie je ożywić.

Czy dziecko ma spać z rodzicami?

Czy dziecko może spać z rodzicami czy nie, zależy tylko od postawy rodziców.
Niektórzy ludzie mają poczucie, iż jest to szkodliwe i zakłuca intymny czas razem.
Odnotowano także zwiększone niebezpieczeństwo zespołu nagłej śmierci niemowląt, jeśli dzieci śpią z rodzicami, więc nie powinno to być zalecane.
Kompromisem może być ustawienie łóżeczka w pokoju rodziców. W ten sposób dziecko znajduje się w pobliżu rodziców nie będąc faktycznie w ich łóku.

Rodzice powinni robić to, co uważają za najlepsze dla nich i ich dzieci. Co jest do zaakceptowania i „normalne” dla jednej rodziny nie musi być takowe dla innych.

Czy wszystkie dzieci śpią w nocy?

Większość dzieci uczy się tego relatywnie szybko. Niemniej niektóre dzieci nie mogą przespać całej nocy, bez względu na to, co czynią ich rodzice.

Jeżeli zatem niepokoisz się, że Twoje dziecko ma trudności ze snem, zwróć się do lekarza lub pielęgniarki o pomoc.

Author:

Related Post

top