Rate this post

Współcześnie coraz mniej buduje się domów z piwnicą. Rezygnuje się z niej ze względu na chęć ograniczenia kosztów budowy domu oraz późniejszej eksploatacji. Projekty domów należy przeglądać jednak pod kątem wymagań rodziny, wielkości i kształtu działki, a także warunków terenowych. Jeszcze przed wyborem projektu domu należy sprecyzować podstawowe parametry wymarzonego domu takie jak ilość kondygnacji, powierzchnia użytkowa, styl zabudowy, obecność garażu w bryle budynku. Ze względu na wyższy koszt budowy domów z piwnicą, coraz częściej się rezygnuje z jej budowy. Brak podpiwniczenia pozwala także zredukować koszty eksploatacyjne.

Większa powierzchnia użytkowa

Piwnica jest podziemną kondygnacją domu jednorodzinnego. Najczęściej przenosi się tam pomieszczenia gospodarcze takie jak spiżarnia, kotłownia, pralnia, suszarnia oraz różnego rodzaju schowki. Należy pamiętać, że rezygnując z podpiwniczenia, musimy gdzieś przenieść pomieszczenia pomocnicze, które zwiększają wygodę użytkowania domu, lub zrezygnować z części z nich. Projekty domów parterowych bez piwnicy są najczęściej obszerniejsze, przez co zajmują więcej miejsca na działce. Lokalizując część gospodarczą w okolicy pomieszczeń mieszkalnych, możemy także zepsuć funkcjonalność projektu. Mało który domownik będzie się czuł komfortowo, mając sypialnię obok kotłowni czy pralni. Podpiwniczenie jest dobrym rozwiązaniem zwłaszcza dla inwestorów, którzy mają małe działki. Pozwoli ono oddzielić części dzienną, nocną i gospodarczą w domu, zachowując ład i porządek. Można tu także zaadaptować garaż, dzięki czemu nie utracimy cennej przestrzeni na działce wokół domu i będziemy sobie mogli pozwolić na budowę pięknego ogrodu.

Ukształtowanie terenu

Projekt z piwnicą może okazać się konieczny, jeśli jesteśmy posiadaczami działki ze spadkiem. Zamiast wyrównywać powierzchnię, możemy wykorzystać jej naturalne ukształtowanie i zbudować dom z podpiwniczeniem. Teren o dużym spadku będzie gwarantował naturalne doświetlenie pomieszczeń od strony, gdzie poziom działki jest niższy.

Dodatkowe koszty

Budowa piwnicy wiąże się z podwyższeniem kosztów budowy domów, ponieważ piwnica jest niczym innym jak kolejną kondygnacją. Budowa jej wymaga zastosowania wzmocnień, montażu izolacji cieplnej i przeciwwodnej, a także dodatkowych okien, drzwi i schodów. Należy jednak pamiętać, że koszt budowy piwnicy będzie niższy niż osobnego budynku gospodarczego. Zatem jeśli inwestor przewiduje, że będzie potrzebował dużej przestrzeni gospodarczej, warto zastanowić się nad podpiwniczeniem domu.