Rate this post

Ból zęba u dziecka – dentysta dziecięcy radzi

Ból zęba powstaje wówczas, gdy ząb się psuje. Proces chorobowy niszczy zewnetrzną warstwę ochronną zęba i dociera aż do nerwów znajdujących się w jego wnętrzu. Powoduje to ból, zwłaszcza przy spożywaniu pokarmów zimnych, gorących lub słodkich. Jakie rozwiązania zaleca stomatologia dziecięca w Polsce? Zapoznaj się z zestawem porad, które przygotował dentysta dziecięcy.

Przyczyną psucia się zębów (próchnicy) i chorób dziąseł jest płytka nazębna. Jest to cienka warstwa śliny i resztek jedzenia, w której rozwijają się bakterie. Bakteriom służy obecność cukru w jamie ustnej- na przykład w formie cukru rafinowanego, cukru znajdującego się w suszonych owocach, czy nawet w miodzie. Stanowi to jeden z powodów, dla których cukier w naszej diecie jest tak szkodliwy. Zęby mogą uodpornić się na działanie bakterii i cukru, jeśli zawierają fluor lub są nim posmarowane lub pokryte, np. przy regularnym szczotkowaniu pastą zawierającą fluor. Jest to obok utrzymania higieny jamy ustnej i regularnych kontroli u stomatologa jeden z głównych sposobów zapobiegania psuciu się zębów. Ważne jest by dzieci nie traciły zębów mlecznych wskutek próchnicy ani wynikającego z niej powikłania-ropnia dziąsła- przy którm niszczeniu ulega także korzeń zęba. Jeśli dziecko ma ubytek zbyt długo po mlcznym zębie w czasie gdy ząb stały dopiero się rozwija, może on wyrosnąć krzywo.

Czy to jest niebezpieczne?

Ból zęba nie jest groźny o ile natychmiast przystąpimy do leczenia. Brak interwencji może doprowadzić do powstania ropnia dziąsła, powodując uszkodzenie zawiązka zęba stałego lub prowadząc do utraty sąsiedniego zęba.

Co zrobić najpierw?

1. Jeśli dziecko skarży się na ból szczęki, ból ucha lub na pulsujący ból w jamie ustnej, nalezy delikatnie opukać mu zęby małą metalową łyżeczką, żeby zobaczyć czy potrafi umiejscowić źródło bólu.

2. Zanim znajdziemy się z dzieckiem u stomatologa, mozna podać aspirynę lub paracetamol dla złagodzenia bólu.

3. Dla złagodzenia bólu mozna tez przyłożyć dziecku do policzka ciepły termofor owinięty ściereczką lub ręcznikiem.

4. Nie należy stosować olejku gożdzikowego ani galaretek znieczulajacych, gdyż mogą one uszkodzić dziąsło.

Czy jest potrzebny lekarz?

Natychmiast należy zgłosić się do stomatologa.

Co może zrobić stomatolog?

stomatolog zbada ząb, żeby ocenić stopień uszkodzenia. Może bedzie trzeba tylko oczyścić zęba i wypełnić ubytek. W wypadku ropnia należy ząb otworzyć i dać ujście ropie. Jeśli nie ma sposobu na uratowanie zęb, zotanie on usunięty, prowdopodobnie przy zastosowaniu znieczulenia ogólnego w zależności od wieku dziecka.