Rate this post

Prócz makaronu w wielu postaciach, smakowitej włoskiej lazanii, bardzo pożywnym i wydawałoby się wcale nie włoskim, a jedynie włosko brzmiącym daniem jest risotto. Trochę prawdy w tym jest, ponieważ fama głosi, że zostało przywiezione przez Marco Polio z Chin. Jest to jedna z tych potraw, które są łatwe w przygotowaniu i mogą stanowić danie główne, ponieważ jej zawartość sprawia, że nikt nie odchodzi od stołu głodny.

Jego wygląd i sposób podania to mnogość pomysłów, z których właściwie każdy sprawia, że na sam widok każdemu pocieknie ślinka. Głównie podawane jest z owocami morza, jednak może nie zawierać dodatków i być serwowane po mediolańsku, ze szparagami, grzybami, kotletami wieprzowymi lub szafranem- niezwykle wonne. Do jego przyrządzenia potrzebny będzie dobry jakościowo ryż i bulion warzywno- mięsny, w którym zostanie on ugotowany.

Sztuka przygotowania dobrego ryżu do risotto polega na tym, aby był on gotowany długo, ale na małym ogniu i ciągle mieszany, nie można jednak dopuścić do jego rozgotowania. Zanim jednak przystąpimy do gotowania, ryż powinien być lekko zeszklony na patelni wraz z cebulą, czosnkiem i oliwą z oliwek. Kiedy będzie już gotowy należy dodać, powoli wlewając wcześniej ugotowany wywar.

Najlepiej ryż przysmażyć w dużym płaskim rondlu, w którym zmieści się dolewany partiami bulion. Dodajemy go powoli, ciągle mieszając całość a jego kolejne porcje należy wlewać, gdy poprzednio dodany płyn wsiąknie w ziarna ryżu. Warto dodać także białego wina wytrawnego tak jak robi się to w oryginale. Wykonanie jak widać wymaga nieco cierpliwości i spędzania czasu na mieszaniu potrawy jednak nie jest to długi okres, bowiem ryż bardzo szybko nasiąka.

Podczas gotowania dodaje się także szafran i sól a po ugotowaniu ryż należy wymieszać z masłem i startym parmezanem oraz jogurtem, co nada mu aksamitną konsystencję. W tym momencie jest już gotowe do jedzenia jako risotto bez dodatków, jednak bardzo często serwowane jest z mięsem drobiowym, podsmażaną wątróbką, rybami i innymi owocami morza.